Види річкових риб

Пропонуємо вашій увазі поширений список річкових риб, назву кожної риби з фото, коротким описом: її зовнішній вигляд, смакові якості риби, місця проживання, методи лову, час і спосіб нересту. Цікаві факти зі способу життя кожного виду риб. А також ви можете дізнатись які види риб занесені до Червоної книги України.

Види річкових риб

 

 

Види річкових риб:

 1. Білизна
 2. Білий амур
 3. Білоочка
 4. Берш
 5. Бистрянка
 6. В’юн
 7. Верховка
 8. Уклейка
 9. Вирезуб
 10. Вугор
 11. Гірчак
 12. Головень
 13. Головешка
 14. Гольян
 15. Змієголов
 16. Йорж
 17. Карась звичайний
 18. Короп
 19. Краснопірка
 20. Лин
 21. Лящ
 22. Марена
 23. Минь
 24. Окунь
 25. Підуст
 26. Пічкур
 27. Плітка
 28. Плоскирка
 29. Рак
 30. Синець
 31. Слиж
 32. Сом
 33. Стерлядь
 34. Судак
 35. Товстолобик
 36. Харіус
 37. Чіп великий
 38. Чебачок амурський
 39. Чехоня
 40. Шип
 41. Щука
 42. Язь
 43. Ялець
 44. Бичок-бабка
 45. Бичок-кругляк
 46. Білуга
 47. Карась срібний
 48. Карликовий сомик
 49. Лосось
 50. Носар
 51. Осетр
 52. Палія
 53. Рибець
 54. Севрюга
 55. Сонячний окунь
 56. Форель річкова
 57. Чіп малий

 

Білизна


Білизна

Білизна (Aspius aspius) — вид риб роду Aspius, родини Cyprinidae, річкова риба, має біле продовгувате тіло, сильно стиснене з боків. Рибу можна впізнати за характерною ознакою: великі щелепи, нижня щелепа довша за верхню і має горбик. Верхня щелепа має характерну виїмку у яку поміщається горбик.  В теплу пору року білизна проживає в глибоких ямах, проте старається триматись берега і в основному можна зловити її поблизу мілин та піщаного берега. В теплий сонячний день риба тримається біля самої поверхні води, на ніч опускається на саме дно. Коли ж дні похмурі та прохолодні, білизна перекочує з поверхні водойми на середину, або ж знайде спокій у природних шарах водорослів та грунту. 

Білизна на території України зустрічається в переважній більшості у руслах великих річок та їхніх притоках. Також риба більше поширена у водах річок що впадають в Балтійське, Чорне, Каспійське та Азовські моря. Проте білизна віддасть швидше перевагу водоймі зі спокійною течією, рівними ділянками, перекатами, ніж швидким, гірським річкам.

 

Білий амур


Білий амур.

Білий амур (Ctenopharyngodon idella) — вид риб роду Ctenopharyngodon, родини Cyprinidae. Це велика та швидка риба, може  сягати в довжину 1 - 2 метри, а важити 33 кг. і навіть більше. Білий амур має продовгувату сплющену по бокам форму тіла, гострі зуби призначені для подрібнення рослинності. У риби досить крупна луска, з темним забарвленням. Зазвичай Білий амур мешкає у прісноводних водоймах азіатських річок. Акліматизований у багатьох країнах Азії, Європи, Америки, Африки.

Білий амур це - промислова риба, що культивується в ставкових господарствах, де розведення повністю штучне із застосуванням гормонального стимулювання дозрівання зрілих риб, інкубації ікри в апаратах. Використовується в каналах як природний меліоратор для боротьби з заростанням. В даний час риба активно розводиться у прісноводних водоймах України.

Повне описання

 

Білоочка


Білоочка

Білоочка (Ballerus sapa) — вид риб роду Ballerus, родини Cyprinidae. Риба білоочка відома в Україні під назвою клепець має продовгувате тіло, стиснуте з боків, що покрите крупною, щільною лускою. Голову риба має невелику, великі очі. Нижня лопать хвостового плавця значно довша, ніж верхня. Має довгий анальний плавник, чим легко відрізняється від ляща. Спина білоочки чорна з характерним синюватим відтінком. Зазвичай риба живе в річках з сильною течією, чистою водою та значною глибиною. Риба веде стайний спосіб життя. Риба мешкає в басейнах річок Балтійського, Чорного, Каспійського і Аральського моря. На Україні вона є в басейнах річок Дунаю, Дністра, Дніпра, однак скрізь нечисленна. 

 

Берш


Берш

Берш (Sander volgensis) — вид риб роду Sander, родини Percidae. Даний вид риби занесений у Червону Книгу. Берш чимось схожий на судака, проте його легко можна відрізнити за характерними ознаками: має помітно коротше і ширше рило, більші очі ніж у судака та зуби однакової величини. Щоки у риби покриті лускою, і загалом у берша луска помітно крупніша, ніж у судака. Кольором берш майже не відрізняється від судака, та якщо придивитись, то можна помітитит 8 поперечних смуг, вони мають правильну форму та набагато виразніші, ніж у судака. Берш переважно живе у прісноводних водоймах. Зустрічається в річках Каспійського, Чорного та Азовського морів. Вага риби досягає 1 - 1,4 кг. а довжиною берш сягає до 45 см. 

На півдні України у прісноводних водоймах можна зустріти берша, так як риба більше полюбляє жити у теплій воді з перекатами, різкою різницею глибин. Сусідами риби є судак, часто берш живе у змішаних зграях із судаком.

 

Бистрянка


Бистрянка

Бистрянка (Alburnoides bipunctatus) — вид риб роду Alburnoides, родини Cyprinidae. Тіло риби продовгувате, сильно стиснене з боків, покрите тонкою лускою. Бистрянка має кінцевий рот, чорнувату спину із зеленим відтінком. Проте нижні частини боків яскравого сріблястого кольору, а спинний і хвостовий плавники сірі, грудні, черевні та анальний плавники світлі з жовтуватим забарвленням.

В переважній більшості бистрянки живуть у річках, але й зустрічаються у руслових водосховищах з сильною течією. Загалом даний вид риби мешкає у прісних водоймах середньої та східної Європи, проте на Україні бистрянку можна зустріти в басейні усіх річок. В гірських річках можна навіть частіше ловити бистрянку, ніж у тихих, спокійних водоймах.

 

В’юн


В’юн.

В’юн (Misgurnus fossilis) — вид риб роду Misgurnus, родини Cobitidae. Тіло в’юна продовгувате, трішки стисле по бокам, вкрите дрібною лускою. Голова досить невелика та витягнута вперед, рот витягнутий донизу та має десять вусиків. Плавники риба має маленькі, хвостовий плавник заокруглений. Забарвлення в’юна залежить від умов проживання. Зазвичай спина бура, з численними темними, дрібними плямами, черевце жовтого кольору і також має характерні плями. Посередині тіла в’юн має характерну темну смугу, а вище та нижче від цієї смуги є ще по одній тоненькій, темній смужці. Плавники у риби коричневого кольору, спинний і хвостовий також покриті характерними темними плямами.

В’юн досить невибаглива риба, може жити в різних умовах, так як дихає зябрами, поверхнею шкіри і за допомогою кишечника. Тому навіть коли водойми пересохли, в’юн заривається в мул та впадає в сплячку і досить безболісно чекає на сезон дощів. Зазвичай доросла рибина сягає 18 - 23 см завдовжки. Широко поширений у Європі, а на Україні в’юн поширений в усіх водоймах крім Криму.

  

Верховка


Верховка

Верховка (Leucaspius delineatus) — вид риб роду Leucaspius, родини Cyprinidae. Це невелика рибка, що живе переважно у стаї. Часто верховка не більша 4 - 5 см. завдовжки, але максимально може сягати 9 см. Тіло продовгувате вкрите великою лускою, рот верхній, а нижня щелепа вигнута догори. Має бокову темну лінію, що доходить до середини тіла. Плавники мають м’які промені, а зяброві тичинки дуже густі, звичай їх може бути від 14 до 16 шт. Спина риби має зелений, або зелено-жовтий відтінок, бока білі з сріблястим забарвленням, та з помітною блакитною смужкою. Усі плавники у верховки безбарвні та тонкі.

Зустрічається риба у басейнах Чорного та Каспійського морів, в річках південної частини Балтійського моря. Переважно живе у водоймах з повільною течією. Часто рибу можуть використовувати рибалки-любителі в якості наживи для хижих риб.

 

Уклейка


Уклейка

Уклейка (Alburnus alburnus) — вид риб роду Alburnus, родини Cyprinidae. Живе в стаї, зустрічається в переважній більшості у відкритих ділянках прісних водойм з уповільненою течією, уникає зарослих ділянок, водорослей. Уклея широко поширена. На Україні вона зустрічається повсюдно, виключаючи річки Криму. 

Довжина тіла уклейки коливається від 2 до 10 см. Риба може харчуватися різноманітною їжею. Наприклад, рачками, комахами та водяними жучками. Також риба може споживати різну рослинність та водорості.

 

Вирезуб


Вирезуб

Вирезуб (Rutilus frisii) — вид риб роду Leucaspius, родини Cyprinidae. Вид занесений в Червону книгу України. Загалом це велика рибина, довжина тіла сягає 70 см, а вага 6 кг. Вирезуб поширений у басейні Чорного та Азовського морів, також у південній частині Каспійського моря.

Вирезуб має великий хвостовий плавник, дрібну луску. Спина має темне забарвлення з зеленим відтінком, бока світлі, сріблясті. Черево білого кольору, а хвостовий і спинний плавники темні, інші з сірим відтінком. Вирезуб харчується в опріснених ділянках моря, а для нересту повертається в річки. Свою назву риба отримала через міцні глоткові кістки і потужні зуби, які з легкістю можуть розкусити великі раковини молюсків.

 

Вугор


Вугор

Вугор (Anguilla anguilla) — вид риб роду Anguilla, родини Anguillidae. Має продовжене, змієвидне тіло, в передній частині більше округле, а від анального отвору до хвоста стисле по бокам. Спинний, хвостовий та анальний плавники утворюють стрічку у вигляді кайми, що займає більшу половину довжини риби.А промені усіх плавників захищені шкірою. Грудні плавники короткі, а черевні - відсутні. Вугор покритий шаром густого слизу. Луска у вугра дрібна, майже прихована на поверхні шкіри, що поширюється на голову та плавники. Голова у вугра невелика, має конічну форму та трішки приплюснута, очі розташовані над кутами рота, на щелепах та інших кістках ротової порожнини розташовані численні зуби. Забарвлення вугрів змінюється разом з їхнім віком, тіло може бути темно-зеленим, темно-бурим, а іноді навіть з червоним забарвленням спини. Боки у риби забарвлені у жовтий колір різних відтінків.

Вугор - невибаглива риба, може проживати практично у всіх прісних водоймах. В переважній більшості вугор зустрічається у басейнах Балтійського моря. А на території України живе у пониззі Дунаю, Південного Бугу, в басейні Дніпра, але найчастіше в озерах Прип’яті та Західного Бугу. Вугра рекомендується вселяти в водойми (озера), багаті малоцінними рибами, яких він поїдає. Завдяки цьому рибопродуктивність таких водойм значно підвищується.

 

Гірчак


Гірчак

Гірчак (Rhodeus sericeus) — вид риб роду Rhodeus, родини Cyprinidae. Промислового значення не має. Використовується у рибальстві як живець для лову хижака (щуки, окуня і т.п.). Невелика риба з продовгуватим тілом, і світлою великою лускою світлого, сріблястого забарвлення.

Проживає гірчак в стоячих водоймах, або зі слабкою течією. Харчується в переважній більшості рослинною їжею, водорослями, що імовірно і даютьс м’ясу риби гіркуватий смак. Розмножуватися починають гірчаки на 2 році життя, коли довжина тіла досягає 3 - 4 см. Ікру самки гірчаків відклаають всередину раковин живих молюсків, що дає змогу розвиватись ікринкам під захистом міцних молюсків.

 

Головень


Головень

Головень (Squalius cephalus) — вид риб роду Squalius, родини Cyprinidae. Головень має видовжене тіло, покрите великою лускою. Голова досить широка, рот великий, кінцевий. Темно-сіре забарвлення мають грудний та хвостовий плавники, грудні ж плавники мають помаранчеве забарвлення, анальний та черевні - рожеве забарвлення. Головень осіла риба, мешкає в переважній більшості в кам’янистих перекатах прісних водойм зі швидкою течією.

Харчується молода риба переважно водорослями. личинками комах, а особини старшого віку всеїдні - можуть харчуватися вищими рослинами, личинками, ляльками та дорослими комахами, рачками, молюсками та дрібною рибою.

Головень мешкає переважно у водоймах всієї Європи, Малої Азії, Кавказу та Закавказзя. На Україні зустрічається у всіх річках басейнів, де є для нього відповідні місця. Зрідка його можна виявити в озерах басейнів Прип'яті й Західного Бугу. У самих верхніх ділянках гірських річок головня немає, що обумовлено швидкою течією і холодною водою.

 

Головешка


Головешка

Головешка (Perccottus glenii) — вид риб роду Perccottus, родини Percidae. Від походження назви у риби дійсно найпомітніша та велика голова, трішки приплюснута, з широким, великим ротом. Зуби гострі, мають декілька рядів, загнуті. Нижня щелепа трохи подається вперед, губи широкі та великі очі. Тіло головешка має невисоке, в передній частині тіло товсте і стисле з боків, покрите досить великою лускою. На більшій частині голови у риби також є луска. Перший спинной плавник короткий, а другий - за розміром і формою схожий на анальний. Хвостовий плавник має заокруглені края, лівий і правий черевні плавці сильно зближені і досить маленькі.

Головешка має забарвлення то світліше, то темніше в залежності від того в якій місцевій водоймі вона живе. Часто спина у головешки чорна з зеленим відтінком, бока жовтуваті з темними плямами, а на всіх плавниках можна спостерігати поздовжні темні смужки або плями. Головешка живе переважно у прісній воді на північному сході Кореї, Китаю, Примор’я. В Україні часто зустрічається риба у басейні Дніпра, в невеликих водоймах Баришівського р-ну на Чернігівщині.

 

Гольян


Гольян

Гольян (Phoxinus phoxinus) — вид риб роду Phoxinus, родини Cyprinidae. Має продовгувате дещо циліндричне тіло, що вкрите дрібною лускою. Рот риба має маленький, кінцевий. Спинний та анальний плавник високі але короткі. Усі плавники заокруглені, крім хвостового. Є звичайний гольян та озерний гольян. У звичайного гольяна строкате забарвлення, а по бокам тіла має темно-коричневі плями. У озерного ж гольяна таких плям не спостерігається, проте у озерного гольян більш товстіше і високе тіло, а якщо присутні плями, то чіткі і окреслені.

Звичайний гольян поширений більше у річках з чистою водою, швидкою течією та досить холодною водою, з кам’янастим або піщаним дном. Озерний гольян може жити у сильно замулених озерах, в зарослях водоростей. Рибалки часто використовують їх в основному для наживки при ловлі хижих риб, так як гольян завдовжки 9 - 10 см.

Гольяни широко поширені у водоймах як Європи, так і Північній частині Азії. На Україні вони мешкають в річках Карпат, у деяких річках і озерах басейну Дніпра, а також у Салгирі і в деяких річках і водоймах Криму.

 

Змієголов


Змієголов

Змієголов (Channa argus) — вид риб роду Channa, родини Channidae. Тіло риби продовгувате, трішки здавлене з боків, покрите великою лускою. Загалом луска покриває навіть довгу голову. Змієголов має великий рот, кінцевий, а на кістках ротової порожнини є численні щетинковидні зуби та ікла. Риба може дихати атмосферним повітрям. Має довгий спинний плавник, і короткий анальний плавник, усі плавники мають заокруглену форму. Окрас змієголова переважно в темних тонах: спина зелена з чорним, боки прикрашені темними, різко вираженими плямами неправильної форми. Такі ж плями можна помітити у змієголова і на голові. Проте черево має білий окрас.

Загалом змієголов мешкає в тихих, спокійних, здебільшого сильно зарослих водоростями водойм. В таких водоймах може бути навіть нестача кисню, це не завадить рибі вижити, адже змієголов піднімається до поверхні і заковтує повітря. Представники цього сімейства мешкають в прісних водах тропічної Африки, Південної і східної Азії. В України змієголова можна зустріти, зокрема в басейн річки Рось та нижнього Дніпра.

 

Йорж


Йорж

Йорж (Gymnocephalus cernuus) — вид риб роду Gymnocephalus, родини Percidae. Тіло йоржа вкрито щільною, дрібною лускою, краї якої мають специфічні зубчики. Тіло по бокам стиснуто, голова не вкрита лускою. Має повну продовгувату бічну лінію. Голова відносно невелика, рило тупе, рот маленький, висувний. Йорж має великі очі. Спинний плавник злитий з двох і має одне ціле, передня частина плавника піднімається над задньою, та вкрита колючими променями, задня ж частина складається більше з м’яких променів.

Йорж має темно-сіре забарвлення тіла, в якому присутня велика кількість темних плям та точок. Спина сірувато-зелена, боки риби жовті з зеленим відтінком, а черево біле з зеленим відтінком. Окрас риби може змінюватись відповідно до місця проживання та кольору природних грунтів водойми. Йорж широко розповсюджений у водоймах Європи і Азії. На Україні він численний у Волинських озерах, водосховищах і інших річках і озерах.

 

Карась звичайний


Карась звичайний

Карась звичайний (Carassius carassius) — вид риб роду Carassius, родини Cyprinidae. Відомо, що у прісних водоймах України мешкає золотий та срібний карась. У золотого карася золота луска, високе, округле тіло стиснуте по бокам. А срібний карась має більш низьке і довгасте тіло, і луску не таку темну з буровато-сіру з дещо сріблястим відтінком. Спинний плавник обидва карася мають довгий, зверху трішки заокруглений. Грудні та черевні плавники короткі, закруглені. У золотого карася мають червоний колір, у срібного - жовтий з сірим.

Карась звичайний досить невибаглива риба до умов проживання, він може населяти чисті, глибокі річки, так і достатньо замулені ставки, канави, кар’єри і навіть заболочені річки з кислою водою та порослими водорослями. Золотий карась мешкає у прісних водоймах Європи та Азії. А срібного карася можна зустріти у водоймах східної Азії. На Україні обидва види карасів поширені в басейнах всіх річок.

 

Короп


Короп

Короп (Cyprinus carpio) — вид риб роду Cyprinus, родини Cyprinidae. У коропа товсте помірно продовгувате тіло, що покрите великою, гладенькою, золотисто-бурою лускою, що щільно прилягає до тіла. Короп має велику голову, рот нижній та добре розвинені губи. На верхній губі у коропа присутні два вусика. Спинний плавник довгий, але має невелику виїмку, анальний плавник короткий. Обидва плавники мають зазубрений колючий промінь. Бока у риби мають золотистий колір. спина темно-коричнева. Та залежно від місця проживання забарвлення тіла у коропа може змінюватися від світлішого до більш темних кольорів. 

Загалом короп це озерно-річкова риба, яка може жити також і у солонуватих водоймах. Мешкає короп в басейнах Чорного, Азовського, Каспійського, Аральського морів, а також в Амурі. На Україні короп поширений в басейні усіх річок.

 

Краснопірка


Краснопірка

Краснопірка (Scardinius erythrophthalmus) — вид риб роду Scardinius, родини Cyprinidae. Краснопірка має досить високе тіло, дещо стиснуте з боків, що вкрите щільною лускою. Голова у риби відносно невелика, рот верхній, косий. Спина має темно-буре забарвлення з зеленим відтінком, боки - жовті з золотим відтінком, черево - сріблясто-біле. Спинний та грудний плавник сірі з червоним кінцем, анальний та хвостові плавники мають яскраво червоний колір.

В більшості краснопірка проживає у водоймах з сильними зарослями, тому мешкає у стоячій воді. В Україні краснопірка поширена в басейнах усіх річок, крім річок Криму. Також краснопірка поширена у водоймах Європи, Уралу та басейнах Аральського моря.

 

Лин


Лин

Лин (Tinca tinca) — вид риб роду Tinca, родини Cyprinidae. Тіло лин має товсте та високе, вкрите дрібною, подовженою лускою, що сильно прилягає до шкіри та рясно виділяє слиз. Рот у риби кінцевий, невеликий, в кутиках розташовані вусики. Очі дрібні з червоною радужкою. Плавники усі у лина заокруглені, хвостовий плавник має невелику виїмку. Забарвлення тіла темних кольорів, темно-зелене з золодативим відтінком, боки мають світлий колір, іноді жовтий. Усі плавники сірі. Проте забарвлення може змінюватись в залежності від того в якій водоймі проживає лин.

Загалом лин мешкає у стоячих, слабо проточних водоймах з замуленим дном та великою кількістю водної рослинності. У багатьох ставкових господарствах линя розводять в якості додаткової риби, завдяки чому значно підвищується рибопродуктивність ставків. Поширений лин у водах майже всієї Європи. А також поширений у всіх водоймах України.

 

Лящ


лящ

Лящ (Abramis brama) — вид риб роду Abramis, родини Cyprinidae. Тіло у ляща високе, стисле з боків та вкрите товстою, щільною лускою. Голова маленька відносно до пропорцій тіла, невеликий рот, полунижній, висувається в трубку. Спинний плавник у риби високий і короткий, проте анальний плавник у два рази довший ніж спинний. Хвостовий плавник має характерну вирізку і нижня частина довша ніж верхня. Забарвлення риби залежить від водойми та умов проживання. Так озерні лящі мають більш темне забарвлення, ніж річкові. А загальне забарвлення тіла ляща сріблясте, голова, спина і верхня частина боків чорно-сіра, черево білого кольору. Усі плавники сірого кольору.

Лящ - стайна риба, що дуже поширена майже у всіх прісних водоймах Європи, також поширений в басейнах Каспійського і Аральського моря. На Україні лящ поширений у всіх річкових водоймах, водосховищах та озерах. Проте відсутній у невеликих, швидких, гірських річках, дрібних озерах.

 

Марена


Марена

Марена (Barbus barbus) — вид риб роду Barbus, родини Cyprinidae. Тіло у марени продовгувате, майже циліндричне, що вкрите щільною лускою середнього розміру. Голова у марени велика, рот нижній, півмісяцем, губи добре розвинені, м’ясисті, на кінцях верхньої губи та по краях рота розташовано 4 вусики. Очі не великі. Спинний плавник високий та короткий, задній край має промені з зубчиками. Спина марени має жовто-зеленуватий відтінок, світлі боки та біле черевце. Хвостовий та спинний плавник сірі, інші - червоні з сірим відтінком по краях.

Марена живе у стаї, тому тримається водойм у яких відносно швидка течія. Харчується риба молюсками, личинками комах, рачками, дощовими хробаками, придонними рибками. Широко розповсюджена марена у водоймах Європи та Азії. На Україні риба мешкає у річках басейнів Дунаю, Дністра, Дніпра, Південного Бугу і Криму.

 

МиньМинь

Минь (Lota lota) — вид риб роду Lota, родини Lotidae. Минь має продовгувате тіло, спереду циліндричне позаду пласке. Голова маленька з витріщеними очима. Рот із заокругленими щелепами має ряд дрібних, гострих зубів. На нижній щелепі по центру риба має добре розвинений вусик. Спинний плавник відносно довгий та подвійний, передній короткий, і другий довгий, що доходить майже до хвостового плавника. Анальний плавник також довгий, що також сягає майже хвостового плавника. Луска у риби мілка та ледве помітна, шкіра вкрита товстим шаром слизу. Спина, боки та плавники мають чорно-зелене забарвлення. Майже по всьому тілу розкидані темно-коричневі плями невизначеної форми. Горло, черево та черевні плавники білого кольору.

У водоймах України минь сягає 35-40 см завдовжки. А от в річках Північного Льодовитого океану риба може сягати близько 100 см і більше.

 

Окунь


Окунь

Окунь (Perca fluviatilis) — вид риб роду Perca, родини Percidae. Тіло окуня довгасте, помірно стисле з боків, що вкрите дрібною, щільною лускою, яка має невеликі шипи по краям. Луска присутня також і на щоках. Рот широкий, на кістках ротової порожнини є кілька рядів щетінковидних зубів. На задньому краї зябрових кришок розташовані гострі шипи. Перший спинний плавник має лише колючі промені, у другому - вони переважно м'які. Черевні плавники також мають колючі промені. Бічна лінія повна. Забарвлення тіла у окуня зеленувато-жовте з темними поперечними смугами. Забарвлення окунів дуже мінливе; воно залежить від умов проживання. Наприклад, в глибоких озерах і в лісових торф'яних озерах його забарвлення темніше, ніж в мілководних, добре освітлювальних озерах з піщаним дном і обмеженим розвитком рослинності. 

В своїй більшості окунь проживає у чистій, багатій на кисень воді. Окунь зустрічається у водоймах майже по всій території Європи, а також всій північній частині Азії. На Україні він живе у всіх річках, водоймах, ставках. 

 

Підуст


Підуст

Підуст (Chondrostoma nasus) — вид риб роду Chondrostoma, родини Cyprinidae. Тіло підуста продовгувате, покрите відносно дрібною, помірно прикріпленою лускою. Голова в нього маленька. Рот нижній у вигляді поперечної щілини. Нижня щелепа загострена, вкрита роговим чохлом, губа щелепи слаборозвинена. Верхня губа також слаборозвинена, тонка. Черевна порожнина у нього чорна. Забарвлення тіла світле. Спина зеленувато-чорна, іноді сіра, боки і черево сріблясті. Спинний і хвостовій плавники сірі, грудні, черевні і анальний - червонуваті. У період нересту переважно у самців на голові і тілі з'являються горбки, які незабаром після нересту зникають.

Загалом підуст мешкає у річках зі швидкою течією. Харчується риба переважно рослинністю, однак може і харчуватися тваринними організмами - хробаками, комарами, личинками. Підуст широко розповсюджений у водоймах Європи. А також у басейнів Балтійського, Чорного, Азовського і Каспійського морів. На Україні його можна зустріти в басейнах всіх річок.

 

Пічкур


Пічкур

Пічкур (Gobio gobio) — вид риб роду Gobio, родини Cyprinidae. Пічкур має витягнуте, веретеноподібне тіло, яке покрите великою лускою. Рот нижній, в кутах його є по одному усику. Лоб широкий, очі поставлені високо. Спина зеленувато-бурого кольору, боки і черевце жовтувато-білі. Чорні круглі плями розкидані по всьому тілу. З боків вони зливаються в смужку. Спинний і хвостовій плавники сірі з темними рисками і плямами, грудні і черевні - блідо-жовті.

Зазвичай пічкурі проживають у малих річках та навіть у проточних озерах. Головне щоб у водоймі було піщане дно, чиста вода проте з не дуже швидкою течією. В озерах пічкурі більше живуть на мілководді та поблизу кам’янистих берегів. Пічкурі поширені в прісних водах Європи і Азії. У СНД мешкають на всій території. На Україні зустрічаються в басейнах всіх річок, рідше - в гірських струмках з холодною водою та в сильно забруднених водоймах.

 

Плітка


Плітка

Плітка (Rutilus rutilus) — вид риб роду Rutilus, родини Cyprinidae. Тіло у плітки овальне, стисле з боків, що покрито дрібною щільною лускою. Рот у риби кінцевий. Спинний плавник невеликий, обрізаний. Анальний плавник слабовиямчатий. Забарвлення плітки мінливе - в одних водоймах вона яскравого кольору, в інших - переважають темні тони, що залежить від умов проживання. Її спина темно-зелена, бока блискучо-сріблясті, черевце майже біле. Спинний і хвостовій плавники зеленувато-сірі з червонуватим відтінком, грудні плавники прозорі, черевні і анальний - рожеві. 

Плітка населяє найрізноманітніші водойми. У річках плітка буде триматись подалі від швидкої течії, а в озерах блище до мілководдя, які добре прогріваються сонцем. Також плітка не буде жити в заболоченій, зарослій водорослями водоймі. Харчується риба як рослинною так і тваринною їжею. Плітка мешкає у прісноводних водоймах майже всієї Європи, Закавказзя, Сибіру і Середньої Азії. На Україні вона населяє всі водосховища, озера і річки. Проте у гірських ділянках річок відсутня.

 

Плоскирка


Плоскирка

Плоскирка (Blicca bjoerkna) — вид риб роду Blicca, родини Cyprinidae. Тіло плоскирки високе, сильно стисле з боків, вкрите товстою, щільно сидячою лускою. Голова у риби відносно невелика порівняно з розміром тіла. Рот маленький, косий, полунижній, висувний. Очі великі. Спинний плавник високий, анальний - довгий. Спина блакитно-сірого кольору, боки і черево сріблясті. Спинний, хвостовий і анальний плавники сірі, грудні і черевно-жовтуваті, іноді червонуваті, чим вона і відрізняється зовні від ляща. Крім цього, у плоскирки на відміну від ляща, більша луска, особливо у спинного плавника, а також на спині, за потилицею у неї є не покрита лускою борозенка.

В переважній більшості риба мешкає в річках, озерах та ставках, проте уникає швидкої течії та тримається камянистого дна та прибережних територій. Плоскирка широко поширена в Європі. Вона відсутня в річках Північного Льодовитого океану і в Середні.

 

Рак


Рак
Рак (Astacus astacus) — вид риб роду Astacus, родини Astacidae. Тіло річкового раку чітко поділяється на передню частину - злиту в голову та груди, вкриту буро-зеленим міцним панциром, і членисте черевце з широким плавником на кінці. На голові у рака є дві пари вусиків. Очі рака посаджені на стеблинки, які за допомогою м'язів то висуваються, то ховаються. Зверху очі прикриваються шиповидними лобовими відростками. Рот у нього оточений кількома парами складно влаштованих щелепних придатків, завдяки яким їжа перед попаданням в рот дрібно перетирається. Рак має 5 пар кінцівок, найбільша пара перша - клешні, ними він захищається та утримує здобич. Міцний панцир захищає рака від ворогів.

Раки дуже чутливі до якості води, тому не будуть жити у забруднених водоймах. У воді, в якій проживає рак має бути достатня кількість кисню. У водоймах України раки поширені майже повсюдно. Промислове значення має тільки довгопалий рак, якого ловлять у пониззі Дунаю, Дніпра, Інгульпа і Південного Бугу, а також у Дністровському і Дніпровський-Бузькому лиманах, в придунайських і Шацьких озерах.

 

Синець


Синець

Синець (Ballerus ballerus) — вид риб роду Ballerus, родини Cyprinidae. Тіло синця стиснуте з боків і більш витягнуто в довжину, ніж у ляща. У синця більш дрібна луска та більш довгий анальний плавник. Крім цього, у нього рот, висувний напівверхній. Хвостовий плавник має глибоку виїмку і нижня лопать його довша за верхню. Тіло синця темно-сріблястого кольору. Спина темно-синя, боки і черевна частина тіла сріблясті. Спинний і хвостовій плавники сірі з темними кінцями, грудні, черевні і підхвостовий злегка жовтуваті з темною окантовкою по краях.

Синець проживає у річкових водоймах та у закритих озерах. Та уникає гірських річок зі швидкою течією. Тому синець поширений здебільшого у басейнах річок Балтійського, Чорного, Азовського та Каспійських морів. На Кавказі синець відсутній. А на Україні синець присутній в басейнах майже усіх великих річок.

 

Слиж


Слиж

Слиж (Barbatula barbatula) — вид риб роду Barbatula, родини Balitoridae. Слиж має продовгувате циліндричне тіло, що вкрите дрібною лускою, що не щільно прилягає одна до одної. Голова маленька, на кінці рила присутні 4 вусики, що розташовані в кутиках рота. Забарвлення тіла слижа залежить від того у яких умовах та якій водоймі проживає риба. На тілі слижа розкидані темні плями, що розташовуються хаотично. Тіло має відтінок від світло-салатового до темних, коричневих, зелених кольорів. На плавниках також є ряд темних плям, особливо на спинному плавнику.

Слиж може жити як у теплій воді ставків, так і у холодних джерельних водоймах. Харчується риба придонніми організмами. У пошуках риби на дні слижу чудово допомагають його вусики. Слижі мешкають у водоймах Європи і Азії. На Україні їх більше в малих річках, ніж у великих.

 

Сом


Сом

Сом (Silurus glanis) — вид риб роду Silurus, родини Siluridae. В Україні мешкає - сом звичайний з усіх 3 видів, які зустрічаються в територіальних водах СНД. Тіло сома продовгувате, луска відсутня, проте вкрите густим шаром слизу. Голова велика та сильно сплюснута, що переходить у короткий тулуб. Хвіст сильно звужений з боків. Рот широкий з добре розвиненими м’ясистими губами. Нижня щелепа дещо висунута вперед. На ній, як і на деяких інших кістках ротового апарату, розташовані численні низькі конусоподібні зуби, вершини яких загнуті назад. Очі невеликі, розташовані трохи вище і ззаду від кутів рота. На голові чітко виділяються дві пари ніздрів, що мають вигляд двох трубочок, загнутих вперед. На верхній щелепі знаходиться одна пара довгих вусиків, що доходять до кінця грудних плавників. На нижній щелепі є дві пари коротких вусиків, задні трохи коротше передніх. Довгі вусики верхньої щелепи дуже рухливі. Вусики нижньої щелепи менш рухливі. Тулуб короткий, майже округлий. На спині розташований короткий спинний плавник, проте грудні і черевні плавники короткі. Анльний плавник доволі довгий зливається з заокругленим хвостовим плавником. Тіло сома жовтувато-зеленого кольору, спина темна, з боків тіла є плями неправильної форми. Нижня частина тіла біла або сіра. 

 

Стерлядь


Стерлядь

Стерлядь (Acipenser ruthenus) — вид риб роду Acipenser, родини Acipenseridae.Вид занесений в Червону книгу України. 

Тіло стерляді покрито п'ятьма рядами жучок, дотичних між собою в спинному і бічних рядах, в останніх - навіть притиснутих один до одного. На вершинах жучок розташовані гребені, що закінчуються шипами. Тіло між рядами жучок покрито дрібними шипами, від яких вона на дотик шорстке. Голова має подовжене, злегка загострене рило. Рот, розташований на нижній стороні голови, має округлу форму губи - складку, за допомогою якої рот може висуватися назовні. Попереду рота знаходяться чотири бахромчастих вусика. Спина темно-бурого кольору, черево жовтувате або білувате, плавники сірі. В залежності від умов проживання інтенсивність забарвлення тіла може трохи змінюватися. У період нересту на голові з'являється шлюбний наряд у вигляді білого нальоту.

Стерлядь мешкає переважно у річках, на глибині з камянистим дном, вода може бути помірно холодною але чистою з швидкою течією. Харчується риба різною їжею: личниками різних комах, хробаками, молюсками, молоддю риб. Поширена в басейнах Чорного, Азовського і Каспійського морів, а також Льодовитого океану. На Україні її можна зустріти в басейнах Дунаю, Дністра, Дніпра, але скрізь вона нечисленна.

 

Судак


Судак

Судак (Sander lucioperca) — вид риб роду Sander, родини Percidae. Тіло судака подовжене, злегка стисле з боків, вкрите дрібною, міцно сидячою з зазубреними краями лускою. Луска поширюється частково на голову й хвіст. Середня лінія повна продовжується у хвостовий плавник. Спинні плавники розділені не великим проміжком або перетинаються між собою. У першому спинному плавці усі промені колючі, у другому - колючі лише перші 1-3 променя, інші м'які. Колючі промені є в черевних і анальному плавниках. Рот великий, щелепи подовжені, на них, а також інших кістках рота є численні дрібні зуби, на щелепах є ікла, а на зябрових кістках - шипи. Спина судака зеленувато-сіра, черево біле, на боках до десяти, а іноді і більше поперечних буро-чорних смуг. Перетинки спинних і хвостового плавників усіяні рядами темних цяток. Грудні, черевні і анальний плавники блідо-жовті.

Судак дуже чутливий до зниження вмісту кисню у водоймах, тому живе у чистих річках та озерах. Судак поширений в річках і озерах басейнів Балтійського, Чорного, Азовського, Каспійського і Аральського моря. На Україні він мешкає в басейнах майже всіх річок. 

 

Товстолобик


Товстолобик

Товстолобик (Hypophthalmichthys molitrix) — вид риб роду Hypophthalmichthys, родини Cyprinidae. Тіло у товстолобика досить високе, помірно довге. Голова широка. Очі розташовані нижче середньої лінії тіла, їх нижній край знаходиться нижче кутів рота. Рот верхній, досить великий. Спина темно-сірого кольору, бока сріблясті, черево білувате, плавники світло-сірі, черевні і анальний злегка жовтуваті. Спинний плавник короткий, починається трохи позаду підстави черевних плавників, має 3 не гіллястих і 7 гіллястих променів. Луска дрібна, іноді з чорними крапками. Рот косий, спрямований вгору. Очі розташовані доволі низько, має один ряд глоткових зубів. Зяброві тичинки у риби нагадують собо сито, через які товстолобик проціджує воду.  Товстолобик велика, стайна риба у довжину може сягати більше 1 м. і масою тіла 40 кг. Риба живе в в ставках з не сильною течією.

 

Харіус


Харіус

Харіус (Thymallus thymallus) — вид риб роду Thymallus, родини Salmonidae. Тіло подовжене, струнке, покрите відносно великою лускою, яка дрібніша на черевці, ніж з боків тіла, а на горлі і у грудних плавників може бути зовсім відсутня. Рот - нижній, поперечний, невеликий. Зуби на щелепах ледве помітні. Спинний плавник дуже високий, подовжений, особливо у самців. На початку хвостового стебла під хвостовим плавником розташований маленький жировий плавник. Грудні, черевні плавники маленькі. Забарвлення тіла харіуса може змінюватися в залежності від пори року та віку риби. Загалом спина сіро-зелена, з чорними, темними плямами. Бока світло-сірі з рожевим відтінком. На них розташовані поздовжні бурі смужки. Черевце сріблясто-білого кольору. Парні плавники жовті, непарні - фіолетові з темними плямами і смужками. Молоді особини мають з боків тіла поперечні темні плями, які з віком риб зникають.

Харіус живе у водоймах зі швидкою течією. Чудово себе почуває у чистих, прозорих, холодних річках, з частими, швидкими кам’янистими перекатами і стрімкою течією. Риба веде осілий спосіб життя. Харіус широко розповсюджений у всіх не великих і малих річках, які мають гірський характер. На Україні він мешкає у Тисі, Пруті, Дністрі та їх притоках, беруть початок у Карпатах. Відповідно до Правил любительського і спортивного рибальства у внутрішніх водоймах України вилов харіуса забороняється.

 

Чіп великий


Чіп великий

Чіп великий (Zingel zingel) — вид риб роду Zingel, родини Percidae. Вид занесений в Червону книгу України.

Має чіп циліндричне тіло, трохи приплюснуте. Верхня щелепа виступає над нижньою. Груди голі, черево покрите лускою. Тілоу риби має жовтувато-сіре забарвлення з темними плямами і більш або менш вираженими косими смужками.

Чіп великий зазвичай мешкає в глибоководних ділянках річок із середньою течією. Тримається чіп кам’янистого, твердого та піщаного дна, проте можна зустріти рибу і на мілководді. Довжиною чіп сягає 25 - 45 см., вагою 200 - 300 г. Харчується чіп в основному мілкими, дрібними організмами, що знаходить на дні річки. Поширений в басейнах Дністра, Прута, пониззя Дунаю та річок Закарпаття. Відповідно до Правил любительського і спортивного рибальства у внутрішніх водоймах України його вилов забороняється. 

 

Чебачок амурський


Чебачок амурський

Чебачок амурський (Pseudorasbora parva) — вид риб роду Pseudorasbora, родини Cyprinidae. Маленька рибка, що має схожість з однолітками білого амура. Чебачок має продовгувате тіло, луску середнього розміру. Глоткові зуби однорядні, спина сіра з жовтуватим відтінком, бока мають світлий, жовтий колір. Парні плавники і анальний світло-жовті. Уздовж боків тіла є вузька темна смуга, що з віком зникає. На лусці півмісяцеві темні цятки. Рот маленький, подовжений, поперечний, верхній. Горло покрите лускою. У дорослих луска має темну облямівку по краю. Довжина тіла сягає 5 - 9 см., рідко 12 см.

Чебачок амурський - стайна риба, що полюбляє спокійні, чисті водойми. В основному заселяє річки, озера, затоки та ставки. Непромислова риба. У ставкових господарствах є масовою мусорною рибою. Використовується у рибальстві як живець для ловлі хижака.

 

Чехоня


Чехоня

Чехоня (Pelecus cultratus) — вид риб роду Pelecus, родини Cyprinidae. Тіло чехоні подовжене, сильно стисле з боків. Спина майже пряма, черевце опукле, що має шкірястий кіль, який починається у горла і закінчується перед анальним отвором. Грудні плавники довгі, загострені. Спинний плавник невеликий, розташовується над довгим анальним плавником ближче до хвостового. Хвостовий плавник має виїмку, його лопаті загострені. Голова невелика, тупа. Рот верхній, нижня щелепа сильно піднімається вгору. Очі великі. Луска тонка, легко спадає, блискуча. Бічна лінія розташована в нижній частині тіла під грудним плавником, різко згинається. Тіло сріблясте, спина чорна із зеленуватим відтінком. Спинний і хвостовій плавники сіруваті, решта - жовтуваті.

Загалом чехоня проживає у відкритих, чистих, глибоководних водоймах. Чехоня мешкає в річках і солоних ділянках Чорного, Азовського, Каспійського, Аральського і Балтійського морів. У водоймах України найбільш чисельна в нижній течії Дніпра і його водосховищах, звідки навесні заходить в притоки. Рідше вона зустрічається в нижніх течіях Дунаю, Дністра, Південного Бугу, а також на прилеглих до них осолоненних ділянках лиману. 

 

Шип


Шип

Шип (Acipenser nudiventris) — вид риб роду Acipenser, родини Acipenseridae. Занесений в Червону книгу України. Тіло риби схоже на торпеду, рило конусоподібне. Рот нижній, поперечний, перевищує половину ширини рила, витягується в хоботок. Характерні ознаки - велика перша жучка і суцільна, не перервана посередині нижня губа. Вусики бахромчаті, майже досягають кінця рила. Пластинок на тілі між рядами жучок немає. Тіло коричневого кольору, забарвлення схоже зі стерляддю і відрізняється від інших осетрових. Черево біле. 

Шип живе у морській воді, а у річки заходить на нерест. Харчується дрібними організмами, личинками комах, молюсками, ракоподібними. Довжина тіла може сягати до 2м, вага - 80 кг., проте така велика риба данного виду зустрічається дуже рідко. Зустрічається у Чорному морі біля узбережжя Кримського п-ва і поблизу гирла Дніпра, Дністра і Дунаю. Ареал охоплює басейни Чорного, Азовського, Аральського і Каспійського морів.

 

Щука


Щука

Щука (Esox lucius) — вид риб роду Esox, родини Esocidae. Загалом сімейство щучих на Україні представлено всього лиш одним видом - щукою. Щука має подовжене стрілоподібне тіло, велику і довгу голову з сильно витягнутим рилом і широкою пащею. Обидві щелепи виступають далеко вперед, причому нижня щелепа довше верхньої. На нижній щелепі знаходяться клиноподібні зуби, на верхній, а також на язиці і деяких інших кістках ротової порожнини - дрібні зуби, вістря яких направлені назад. За допомогою зубів щука лише утримує свою здобич, але не пережовує її - вона проковтує її цілком. Очі у щуки розташовані у верхній частині голови, що дозволяє їй оглядати великий простір, не повертаючи голови. Спинний плавник розташовується над анальним. Тіло вкрите дрібною лускою, що заходить на щоки і зяброві кришки.Уздовж тіла можна побачити повну бічну лінію темного кольору. 

Спина щуки темного кольору, боки світліші, а черевна частина біла з сірими плямами. Боки риби усіяні невиликими білувато-жовтими та темними хаотичними плямами. Веде осілий спосіб життя, а проживає переважно у заплавних озерах, іноді у затоках річок. На Україні щука поширена у всіх водоймах.

 

Язь


Язь

Язь (Leuciscus idus) — вид риб роду Leuciscus, родини Cyprinidae. Має товсте тіло та голову. Дрібна луска покриває все тіло. Рот у язя кінцевий, невеликий та трішки спрямований вгору. Спинний і анальний плавники у нього усічені. Очі у в'язя великі, зеленуваті, з яскраво-помаранчевої райдужною оболонкою. Спина чорна з синюватим відливом. Бока вище бічній лінії трохи світліше темної спини. Нижня частина боків і черево сріблясті. Спинний і хвостовій плавники сірі з фіолетовим відтінком, грудні, черевні і анальний - червоні. 

Язь широко поширений в Європі і Азії. Відсутній він лише в деяких північних водоймах Європи, в Середній Азії, на Кавказі і в Закавказзі, а також у Криму. На Україні язь мешкає у всіх рівнинних річках. У гірських річках він живе лише в їх нижніх ділянках.

 

Ялець


Ялець

Ялець (Leuciscus leuciscus) — вид риб роду Leuciscus, родини Cyprinidae. Ялець має подовжене, трохи валькувате тіло, вкрите дрібною лускою. Рот маленький, нижній. Спинний плавник короткий, врізаний. Анальний плавник виїмчастий. Нижня лопать хвостового плавця трохи довша верхньої, між його лопатями є глибока виїмка. У яльця колір спини блакитно-сірий, черевна частина сріблясто-біла. Спинний і хвостовій плавники сірі, решта з жовтуватим відтінком. Ялець мешкає у водоймах зі швидкою течією, де є піщане або кам’янисте дно. Харчується комахами, личинками та іншими дрібними організмами. Яльці широко поширені в Європі та Азії. На Україні вони мешкають в басейнах всіх річок. У водосховищах їх чисельність зменшується у зв'язку зі зникненням відповідних місць проживання. 

 

Бичок-бабка


Бичок-бабка

Бичок-бабка (Neogobius fluviatilis) — вид риб роду Neogobius, родини Gobiidae. Тіло продовгувате, сильно звужене до хвостового плавника. Усе тіло покриває щільна, циклоїдна, дрібна луска. Другий спинний плавець значно знижується до заднього кінця тіла. Ширина голови дорівнює її висоті або трохи більша. Рот кінцевий, рило загострене. На щелепах є дрібні конічні зуби. Нижня щелепа видається вперед. Колір тіла буро-сірий або жовтувато-сірий, зазвичай з дуже блідим буруватим малюнком з темними плямами, що зливаються. 

Довжина бичка-бабки сягає 7 - 10 см., іноді до 18 - 20 см, масса близько 50 г. Природним ареалом даного виду є прісні і солонуваті води басейну Чорного і Мармурового морів. В басейні Мармурового моря поширений в озерах Маньяс, Сапанджа, річці Казолі, в Босфорі. В Україні зустрічається даний вид у Чорному, Азовському морях, та у Дніпровсько-Бузькому лимані.

 

Бичок-кругляк


Бичок-кругляк

Бичок-кругляк (Neogobius melanostomus) — вид риб роду Neogobius, родини Gobiidae. Бичок-кругляк є дрібною рибою, для якої характерна наявність чорної плями на першому спинному плавці. Відрізняється слабо випуклим лобом. Очі незначно виступають над головою. Черевні плавці, як і в більшості бичків, утворюють присосок. Бичок-кругляк має сіре, чорне, коричневе та оливкове забарвлення.  По тілу розташовані темно-коричневі полоски від хвостового плавника і до голови. Виростають до 25 см у довжину.

Поширений бичок-кругляк як у прісній так і в солоній воді. Так кругляки є у Мармуровому морі та річках його басейну. В України даний вид риби поширений у Чорному та Азовському морі, та вздовж усіх берегів і прісні води їх басейнів, а також у прибережних озерах та лиманах.

 

Білуга


Білуга

Білуга (Huso huso) — вид риб роду Huso, родини Білуга. Має коротке й загострене рило, продовгувате тіло. Забарвлення тіла у риби темно сірого кольору із зеленуватим відтінком.

Довжино риба сягає від 40 см. до 300 см. Трапляються екземпляри з довжиною тіла більше 4 м. і вагою в 1 т. Проте вбільшості вага коливається від 80 кг. до 200 кг. Харчується ракоподібними та іншими дрібними організмами. Доросла білуга - хижак, так вона може споживати до 22 видів риб. Жити білуга може близько 100 років.

Мешкає білуга у Чорному морі, проте заходить у прісноводні річки для розмноження.

 

Карась срібний


Карась срібний

Карась срібний (Carassius gibelio) — вид риб роду Carassius, родини Cyprinidae. Срібний карась має довгасте тіло, яке щільно покрите великою лускою. Луска має металеве забарвлення. Рот у карасів невеликий, без щелепних зубів і вусиків, глоткові зуби однорядні. Спина золотисто-бордова, черево біле, а боки мають сірувато-сріблястий відтінок. Спинний плавник довгий, хвостовий - має значну виїмку, грудні черевні плавники жовтувато-сірі.

Карась срібний досить не вибагливий до якості водойми, тому може спокійно існувати, як у великих чистих озерах, так і в річках, канавах, кар’єрах, та навіть і досить заболочених водоймах. Харчується карась дрібними природними організмами, що знаходить у товщі води та на дні. Поширений срібний карась на території України в басейнах усіх річок.

 

Карликовий сомик


Карликовий сомик

Карликовий сомик (Ictalurus nebulosus) — вид риб роду Ameiurus, родини Ictaluridae. Риба має голе тіло, дещо продовгувате, злегка стисле з боків. Голова у сомика велика, очі маленькі. На верхній і нижній щелепах по дві пари вусиків, з яких зовнішні довше внутрішніх. За спинним плавником є великий жирової плавник. Підхвостовий плавник довгий, хвостовий - має невелику виїмку.. Тіло жовто-коричневого або чорного кольору, черево - білувате.

Карликовий сомик - всеїдна риба, може харчуватись як рослинною, так і тваринною їжею. Проте за будовою тіла, наявності сильних кісткових шипів в спинному і грудних плавниках для хижих риб недоступний. Сомик поширений у Західній Європі, Білорусії. В Україні карликовий сомик мешкає у водоймах Шацьких озер, що на Волині та в річках Закарпаття.

 

Лосось


Лосось

Лосось (Salmo labrax) — вид риб роду Salmo, родини Salmonidae. У лосося подовжене, схоже на торпеду тіло, що вкрите дрібною лускою. Має невелику голову, маленькі очі. Забарвлення тіла: темно-коричнева, майже чорна спина, та сріблясто-біле черевце. Спинний, і хвостовий плавник коричневі, черевні та анальний мають біло-розуватий колір. Тіло вкрите дрібними, хаотичними чорними плямами. Лосось є найближчим родичем форелі і зрідка ще зустрічається в Дніпровсько-Бузькому лимані та Дунаю. 

Харчується лосось ракоподібними, личинками комах та риб, поїдає дрібних риб. Так у трирічному віці довжина тіла лосося сягає 50 - 70 см, а вага - 2,3 - 4,4 кг. Лосось чорноморський включений в "Червону книгу СРСР". Відповідно до чинними на території України Правил любительського і спортивного рибальства ловити його забороняється.

 

Носар


Носар

Носар (Gymnocephalus acerinus) — вид риб роду Gymnocephalus, родини Percidae. Носарь, або йорж-носарь (бирючок), має видовжене тіло, вкрите дрібною, міцно сидячою лускою, краї якої зазубрені. Бічна повна лінія, що переходить на хвостовий плавник. Рило подовжене, на щелепах дрібні зуби. На зябрової кришці кілька гострих шипів. У передній частині спинного плавника плавникова облямівка підтримується колючими променями, в задній - переважно м'якими. Черевні і підхвостовий плавники мають як колючі, так і м'які промені. Тіло носаря світло-жовтого кольору. На спині і боках, а також на колючих частинах спинного плавника розкидані численні чорні плями. Спинка темніша, а черевце і має зеленуватий відтінок.

Носар мешкає тільки в річках з чистою, проточною, прохолодною водою та піщаним або кам’янистим дном. Харчується носарь різними донними організмами: хробаками, личинками комах, дрібними рачками. Може їсти ікру риб та їх молодь. Живе лише в річках, що впадають у Чорне море. В річках басейну Дунаю не зустрічається. 

 

Осетер


Осетер

Осетер (Acipenser gueldenstaedtii) — вид риб роду Acipenser, родини Acipenseridae. Атлантичний осетер дуже рідкісний вид, тому він занесений у Червону книгу Міжнародного союзу охорони природи і в Червону книгу України. Риба має продовжене тіло, зяброві перетинки прикріплені до міжжаберному проміжку. Рот невеликий, у вигляді поперечної щілини. Нижня губа перервана, рило коротке, тупе. Вусики округлі, без бахромок, розташовані ближче до кінця рила, ніж до рота.

Живе осетер як у прісноводних водоймах, так і у морській воді. Довжина тіла осетра може сягати від 100 см. до 215 см. Поширений даний вид у Чорному морі та у прісноводних водоймах Дніпра.

 

Палія


Палія

Палія (Salvelinus alpinus) — вид риб роду Salvelinus, родини Salmonidae. Риба родини лососевих, утворює безліч форм: прохідних, озерно-річкових і озерних. Палія має продовгувате тіло, маленьку голову та вкрита дрібною лускою. Риби великі, довжиною до 88 см. і вагою до 15 кг ваги, сріблястого кольору, з темно-блакитною спиною, боки покриті світлими хаотичними плямами. 

Палія - риба хижак, тому харчується молоддю інших риб та дрібною рибою. Широко поширені і озерні форми палії арктичної. Озерна, річкова палія дрібніше прохідної, має довжину тіла всього 35-45 см. По зовнішньому вигляду і способу життя вони дуже нагадують струмкову форель. Вид Палія арктична занесений в Червону Книгу Росії. Палія водиться в Північному Льодовитому океані. Велика кількість його мешкає біля берегів Шпіцбергена, Нової Землі, біля узбережжя Сибіру. Озерні форми гольця зустрічаються в озерах Кольського півострова, Карелії, північній частині Сибіру.

 

Рибець


Рибець

Рибець (Vimba vimba) — вид риб роду Vimba, родини Cyprinidae. Тіло відносно високе, покрите великою, щільно сидячою лускою. Голова подовжена, що має продовжине рило. Рот нижній, півмісячний, висувний. Спинний плавник короткий, але високий, підхвостовий довший спинного. За спинним плавником і підставою черевних плавників є кілі. Забарвлення тіла в різні періоди року неоднакова. У період нагулу спина блакитно-сіра, нижня половина боків і черево - сріблясто-білі, спинний і хвостовий плавці - червонуваті з чорними кінцями, грудні, черевні і подхвостовой - блідо-жовті. Навесні перед нерестом спинка стає чорною, середина черева червонуватою, грудні, черевні і подхвостовой плавники набувають яскраво-червоного кольору. У самців на голові і тілі з'являється шлюбне вбрання.

На території України рибець мешкає в басейнах всіх річок. Однак найчастіше його можна зустріти в нижніх ділянках Дунаю, Дністра, Дніпра. З просуванням вверх по течії річок його чисельність зменшується. Мало рибця і у водосховищах. Згідно з нині чинних Правил любительського і спортивного рибальства заборонено ловити рибця у всіх річках, крім водойм нижнього Дніпра.

 

Севрюга


Севрюга

Севрюга (Acipenser stellatus) — вид риб роду Acipenser, родини Acipenseridae.прохідна риба родини осетрових. Севрюга має тіло у вигляді меча, довжина якого перевищує довжину голови. Вусики у неї без бахромок. Між спинними і черевними рядами жучок є зірчасті пластинки. Довжина тіла - до 2 м. і маса - 30 кг, рідко - 50 кг.

Це - найчисленніша риба серед осетрових Чорного і Азовського морів. В Україні дуже малочисельна. У СРСР була об'єктом промислу заради цінної чорної ікри. Існують гібриди севрюги з осетром, шипом, стерляддю.

 

Сонячний окунь


Сонячний окунь

Сонячний окунь (Lepomis gibbosus) — вид риб роду Lepomis, родини Centrarchidae. Сонячний окунь ще часто називають царьком. Тіло у риби високе, досить яскраво забарвлене. Спина зеленувато-оливкова, по боках помаранчеві плями та темні смуги, черево жовте. Тіло та голова вкрита великою кількістю зелених та червоних плям, губи блакитні, плавці жовті. Самець має «вушка» — чорні з червоною облямівкою, у самиці вони червонувато-жовті. Розміром сонячний окунь може сягати 40 см, а вагою до 600 г. Проте в річках на Україні окунь не росте більше ніж 20 см. Загалом риба малорухлива, харчується окунь молоддю риб, ікрою та різноманітними безхребетними.

Розповсюджений у водоймах Північної Америки від Вашингтону і Орегону на Тихоокеанському узбережжі до Джорджії на Атлантичному узбережжі; найпоширеніший в північно-східній частині США. Проте в Україні ареал охоплює пониззя річок, що впадають у Чорне море. Промислового значення не має, вважається шкідливою рибою, оскільки знищує молодь цінних промислових риб. Також є популярним об'єктом для розведення у акваріумах.

 

Форель річкова


Форель річкова

Форель річкова (Salmo trutta) — вид риб роду Salmo, родини Salmonidae. Форель має товсте тіло, покрите дрібної, щільно сидить лускою. Голова коротка, великий рот, на кістках ротової порожнини є зуби. Спинний і подхвостовой плавники усічені, хвостовий - без виїмки. Між спинним і хвостовим є жирової плавник. Спина бурого або буро-зеленого кольору з чорними круглими плямами. Бока тіла жовтуваті, засіяні круглими чорними плямами. Уздовж бічної лінії і вище неї є червоні плями зі світлими ободками. Черево білувате. На спинному плавці чорні та червоні плями. Інші плавці сірі. Залежно від місць проживання форель може бути пофарбована то темніше, то світліше.

Річкова форель полюбляє водойми зі швидкою течією і скелястим дном. Веде осілий спосіб життя. Харчується річкова форель переважно: комахами, личинками, жуками і дрібними організмами, що знаходить на дні річки. На Україні форель мешкає в притоках Дністра, Прута І Серета, річках Закарпаття і Криму. Відповідно до Правил любительського і спортивного рибальства заборонено ловити форель річну у всіх річках.

 

Чіп малий


Чіп малий

Чіп малий (Zingel streber) — вид риб роду Zingel, родини Percidae. Занесений до Червоної книги України. Вилов заборонений Правилами аматорського та спортивного рибальства у внутрішніх водах України (1990). Тіло видовжене, веретеноподібне, спина плоска, боки заокруглені, черево від початку рила до анального отвору теж пласке. Бічна лінія повна, іноді поширюється й на хвостовий плавець. Хвостове стебло довге, тонке. Два спинні плавці розділені не великим проміжком. Хвостовий плавець без виїмки, його лопаті дещо заокруглені. Голова відносно довга, у профіль трикутна. Рот нижній, невеликий. На щелепах є дрібні, щетинкоподібні зуби. Довжина тіла 18–20 см, маса до 200 г. Загальне забарвлення тіла жовтаво-буре. Спина темно-коричнева, черево світло-сірувате. На боках тіла навскоси від спини до черева розміщуються по п’ять чорних смужок. Плавці жовтаво-сіруваті. Спинні плавці та лопасті хвостового плавця темніші, ніж грудні, черевні та підхвостовий плавці.

Розповсюджений чіп малий у басейні Дунаю, а саме у притоці Тиси та Прута, пониззя Дунаю та басейні Дністра. Зустрічається на глибоких ділянках річок зі швидкою течією та піщаним, глинистим або кам'янистим ґрунтом.

Підписуйся на наш канал в Telegram!
У статті ви дізнаєтеся: які бувають види білої риби (фото і опис), як розрізнити один вид від іншого. Ми розповімо…
Лососеві види риб вважаються найсмачнішим і дорогим представництвом підводного світу. Так люди ще в давні часи полювали на лососеві види…
Дуже поширена прісноводна риба сімейства коропових. Це дуже хитра і смачна риба, одна з перших, з якою знайомиться початківець риболов.
Головень(Squalius-Cephalus) - прісноводна риба сімейства коропових. Масивна голова трохи приплюснута зверху, лоб широкий, луска велика, туловище - майже циліндричне.