Рибалка на жереха

ЯК КОЛИ, НА ЩО ЛОВИТИ ЖЕРЕХА

 

Красногубий або аральский жерех, також відомий як шелеспёр, хвороба, черех, відноситься до хижих риб сімейства коропових. На латині жерех носить назву Aspius aspius. 

 

Як виглядає жерех


Тіло відрізняється витягнутою формою, при цьому спина виявляється набагато ширше, плавники жорсткі, їх закінчення загострені. Велика частина тіла риби забарвлена ​​в сірувато-синій колір. Бока покриває дрібна луска, що надає сріблястий відлив. Зона біля черевних плавників частіше буває білого кольору. Забарвлення спинного плавника не відрізняється від кольору тіла - має сірий тон. Нижні плавники - черевної, анальний і грудної крилоподібної форми, червоного кольору. Хвіст широкий, верхня частина трохи коротше, ніж нижня, сірий посередині з червоним обідком з боків, або повністю темного кольору. Великий рот риби нагадує «бульдожий прикус»: нижня частина значно виступає вперед і змикається з верхньою щелепою своєрідним замком. Рот не оснащений зубами, так як риба відразу ковтає видобуток, а не пережовує її. На нижній щелепі розташований горбок, на верхній симетрично утворена виїмка. Голова подовженої форми, очі жовті.

Найчастіше зустрічаються особини розміром 35-50 сантиметрів і вагою в межах 3 кг. Однак деякі жерехи виростають до 120 сантиметрів і важать в 12 кг. Тривалість життя складає не більше 15 років.

 

Де ловити жереха


Ареал поширення жереха - річки, води яких спрямовані в Балтійське, Азовське, Чорне і Каспійське моря. У річках, що впадають в моря, розташовані на півдні Росії, налічується більше особин. В Україні промислом жереха займаються на великих річках, в їх руслах та притоках. Уникає водойм з бурхливим і швидким плином, в тому числі гірських річок, мешкає в спокійних водах, запливає на мілководді в руслах і на глибокі ділянки біля берегів. 

 

Спосіб життя жереха


Шелеспёр - риба річкова. Не любить стоячої води, тому намагається пропливати повз таких водойм, як озера і стариці. Добре себе почуває в місцях, розташованих нижче порогів, поруч з просторими перекатами, в гирлах річок, воді, що протікає поблизу островів. Мешкає переважно у поверхні, опускається в нижні шари лише в негоду або з настанням темряви, ховається у корчів або в вирах. Активність проявляє в сонячні дні, під час похолодання стає млявим. Взимку впадає в анабіоз (перестає харчуватися і полювати), перебуваючи в цьому стані аж до повного сходу льоду, осідає в глибоких ямах, де спостерігається мінімальне перебіг.

 

Навесні, коли температура води піднімається вище 8 ° С, жерех йде на нерест. Зазвичай це відбувається в квітні і травні. Самка здатна метати по 50-300 тисяч ікринок, частина з яких загине через несприятливі умов середовища. Кладку жіноча особина виробляє на дно, підшукуючи піщано-гравійний грунт. Як правило, ікра відкладається в місцях, де протягом води слабке. Статевозрілими стають до 3-5 років, коли довжина тіла досягає 30 сантиметрів.

У раціон з'явилися мальків входять черви, донні безхребетні, дрібні ракоподібні, комахи, які потрапляють на поверхню води. Після досягнення 30-40 сантиметрів рибу можна вважати дорослою особиною, вона переходить на більш живильний корм - мальків інших водоплавних, великих комах. Живучи кілька років жерехи воліють уклейку, піскаря, Єльцов. Шелеспёр вривається в зграю дрібних рибок, приголомшуючи видобуток ударами хвоста, після чого залишається тільки заковтувати жертву беззубим ротом. На полювання жерех виходить в середині дня, долає великі відстані в пошуках їжі. У передвечірні години настає пік активності.

 

На що ловити жереха


Спіймати жереха не так просто і таким успіхом може похвалитися далеко не кожен. Основні принади для шелеспёра - хрущ (навесні), дрібні живі рибки і спінінгів муляжі (влітку).

 

Як ловити жереха


Приступати до лову найкраще навесні, коли риба закінчила нерест і розпочала активну полювання. Оскільки особини після метання ікри і зимівлі голодні, то клювання буде досить непоганим. Єдиний нюанс - приманка повинна бути збоку риби і проводити її необхідно повільно.

Якщо можливості відправитися на рибалку навесні не було, то промислом жереха не пізно займатися і влітку. Це як раз той час, коли починається полювання на живих комах - хрущів, які з'являються в останній місяць весни. Риба добре йде на хруща, замаскованого водоналивним поплавком. Використовують флюорокарбоновую поводок з гачком, який встромлюють під черевцем жука, так він буде плавати спинкою догори. Місця закидання - перекати, повороти річок. Наживку повільно сплавляють вниз за течією.

На початку літа починається ловля на живця (бичок, ялець, уклейка). Основний критерій - розмір не більше 7 сантиметрів. Рибку насаджують на снасть з двох гачків, обов'язково втикаючи один з них в спинку приманки. Влітку жерех не підходить до берегів, тому ловлю виробляють з човна, відпливаючи на 50 метрів і повільно відпускаючи приманку за течією.

Що стосується приманок спінінгів, то головне, на що слід орієнтуватися - малий розмір, сріблястий забарвлення, вузька форма і максимальна схожість на верховку або уклейку. Підійдуть вертушки, болісно-колебалки, трехгранка. Місця лову - перекати, притоки. Жереха можна ідентифікувати по характерному «бою» видобутку.

 

Коли ловити жереха


Кращий час для промислу - з квітня по вересень. 

Підписуйся на наш канал в Telegram!
Жерех - один з найбільш часто зустрічаються хижих представників загону коропоподібних. Якщо ви маєте намір зайнятися ловом жереха в холодний…
Знання звичок жереха, це основа ефективної лову цього хижака. Жерех - мабуть, сама обережна риба наших водойм. Єдиний час, коли…