Підписуйся на наш канал в Telegram!

Ловля судака на балансір з лоткиЛовля судака на балансир можлива не тільки з льоду, але і з човна, по відкритій воді. Причому той спосіб, про який ми хочемо розповісти, має на увазі ловлю не в схил, а в кидок..

Де ловити судака на балансір


Відразу хочу відзначити, що джигом на балансір можна ловити далеко не скрізь. У коряжнику наприклад, ловити марно, оскільки там зачепи будуть на кожній проводці. Різкі звалювання і зворотні бровки теж не зовсім підходять, а от підводні височини, глиняні коси, різні горбки і бровки - саме те. Таких місць на знайомому водоймищі кожен «судачнік» знає безліч. Головне, щоб судак там був.

Велику допомогу надає ехолот: підходиш на точку, перевіряєш - якщо судак є, займаєш «правильну» позицію і починаєш ловити. Правильна позиція - це коли ставиш човен на якір таким чином, щоб можна було балансір при проводці стягувати «зверху-вниз». З «силіконом» це зовсім навіть необов'язково, а іноді й зовсім шкідливо, а от при лові на балансир це обов'язкова умова.

Думаю, всім вже зрозуміло чому: провести балансир «знизу-вгору» на бровку або на крутих свалах проблематично через зачепів.

Снасті для ловлі судака на балансір


Снасті - ті ж, що і при лові звичайним джигом, хоча деякі нюанси все-таки є. Основна вимога до вудилища спінінга - це його лад. Він повинен бути швидким або екстрабистрим (напис на бланку «fast» або «extra-fast»). Вудилищем більш «повільним», класу «medium» або «slow» виконати правильну проводку буде дуже складно, особливо в місцях з великими глибинами. Тестовий діапазон потрібно підбирати відповідно до ваги використовуваних балансирів. Ті, які використовую я - важать 18 г і 28 г відповідно. Довжина вудилища особливого значення не має, але зручніше, як мені здається, користуватися спінінгами довжиною 2,4-2,7 м.

Використання монофільної волосіні недоцільно через її велику розтяжність. Безумовно, краще використовувати плетінку, як для забезпечення якісної проводки, та й при підсіканні риба засікається надійніше.

Ще один необхідний елемент оснащення - це флуорокарбонових повідець довжиною 1-1,5 метра. Він допоможе уберегти шнур від неминучих потертостей про черепашки, які зустрічаються на, здавалося б, абсолютно чистих місцях. Пробував ставити поводок з монофильной волосіні, але після декількох образливих обривів при виведенні досить великих судаків, зробив для себе висновок, що флуорокарбона, навіть злегка «зіпсований» молюсками, дозволяє зберегти нервові клітини, які, як відомо, «не відновлюються». Так що, економія в цьому випадку себе не виправдовує. Повідець закінчується вертлюжком і «американкою» - для швидкої заміни балансира.

Балансири використовуємо різні: при глибинах до 15 м - 18 г, глибше - 28 м. Зазвичай на риболовлі приманки міняю по кілька разів, поки не підберу той колір, на який судак бере саме в цей день. Бували ситуації, коли судак клював тільки на приманки зеленого або блакитного кольорів, а решта ігнорував начисто. Нічого дивного в цьому, звичайно, немає, адже часто таке буває і при лові на «силікон».

 

Проводка при ловлі судака на балансір


Проводка - звичайна сходинка. Різкий подброс приманки кінчиком спінінга з одночасною підмоткою котушки на 1-2 обороту. Потім пауза до торкання балансиром дна. Потім знову подброс і знову пауза ... Варіант, іноді використовуваний в джизі, коли приманку піднімають просто декількома оборотами котушки, не підходить - балансиру потрібно надати таке прискорення, щоб він різко «злетів» на 1-1,5 м над дном і звідти почав планувати. Пауза в цьому випадку повинна складати близько 2-3 секунди. Якщо вона зменшується чи збільшується, то різко знижується кількість клювань.

Не можу точно сказати, які саме «кульбіти» виписує балансир при проводці, але саме вищевказана пауза забезпечує впевнену хватку судака. Покльовка в 90% випадків - це удар на паузі. Інші 10% - це коли судак «тисне» або бере короп. У цьому випадку удару практично не чутно. Покльовка визначається по шнуру.

Кілька слів про особливості такого лову на балансири. Найважливіше - на балансири не скрізь можна ловити. Тому на незнайомій точці роблю близько п'яти контрольних закидів твістером на джиг-голівці. Якщо зачепів і клювань немає - переходжу на балансир. Якщо відбувається зачіп - підпливаю і звільняю балансир, використовуючи відцеп. Дуже часто допомагає, а й зовсім без втрат, як і на будь рибалці, не обходиться.

Підсіченого судака підводити до човна потрібно обережно, дуже вже багато гачків у балансира, можна пошкодити балон. Рибу вагою до 1 кг просто перекидаю через борт за волосінь, крупнішу - беру в підсак. Краще, звичайно, брати рибу рукою, а підсакою користуватися тільки в крайніх випадках, тобто коли судак висить на трійнику і може зійти. Тоді менше метушні з випутиваніем гачків із сітки. Ось, власне, і вся премудрість.

Джиг з балансиром не є панацеєю від усіх проблем, тим не менш, це дуже ефективний спосіб, не один раз виручав при слабкому клюванні судака. Тим же, кому ловля на балансири в закид здасться занадто марнотратною, можу порадити починати експерименти з добре відомих місць стоянки судака, де ви будете впевнені, що обійдетеся без зачепів.

Підписуйся на наш канал в Telegram!
Read 2062 times