Рибалка на судака

Судак - це досить велика хижа прісноводна риба із сімейства окуневих, яка мешкає в зграях. Тіло у судака довге, витягнуте, досягає 1-1,3 м. До трьох років середньостатистична вага цієї риби становить 900 грам - 1 кілограм, але це - не межа. Вага дорослих особин коливається між 2-4 кг, але існують і трофейні представники монструозного виду з вагою до 30 (!) Кг.

Що стосується зовнішнього вигляду, більша частина тіла судака має приглушений сіро-зелений відтінок, а сама забарвлення його - смугаста. На черевці луска світліша, майже біла. Що не може не привертати до себе увагу, так це зуби судака, які розташовані вздовж вузької, витягнутої пасти. Вони гострі, великі - як раз, ідеальне знаряддя для розправи з більш дрібними мешканцями водойм.

 

Календар клювання судака


Календар клювання судака

 

Ловиться судак круглий рік, проте найвища інтенсивність клювання спостерігається у весняний період, перед нерестом, коли риба активно набирає жир.

Влітку також улов досить хороший - необхідно тільки точно визначити місце проживання дрібних рибок - головного продукту харчування судака. З кінця літнього періоду і аж до заморозків досвідчені рибалки рекомендують переходити на нічну риболовлю.

Ближче до грудня судак йде на глибоководді, до ям, перепадів дна, вирах.

У зимовий період ця риба непогано ловиться в перші заморозки і вже ближче до весни, якщо настає стабільна відлига.

 

Спосіб життя судака і харчування


Будучи хижаком невеликий судак поїдає безхребетних, а великий рибу менших розмірів (бички, піскарі, уклейка або тюлька). Судака не зустрінеш в болотистих водоймах, так як він сприйнятливий до концентрації кисню у воді і наявності суспензій. Як вдень, так і вночі відрізняється своєю активністю, прибуваючи в світлий час доби на значній глибині, вночі мешкає недалеко від берегової зони. Через те, що судак повинен знаходитися в засідці, як личить хижакові, він вважає за краще піщане і галькові дно, особливо якщо на дні лежать великі камені, корчі та інше, для того щоб можна було висиджувати видобуток в засідці.

Через вузької глотки в раціон харчування судака входять узкотелие риби, такі як тюлька, уклейка, піскар і бичок, які в свою чергу застосовуються затриманні судака на живця. Судак володіє вродженою живучістю і стійкістю до хвороб.

 

Нерест


Нереститься судак навесні в кінці квітня початку травня, як і більшість риб, при температурі 12 градусів. Нерест проходить на мілководних тінистих ділянках на глибині від одного метра до шести (з великим дерев'яним сміттям). Ікринки судака жовтого кольору. Сам процес нересту здійснюється пізно вночі або на світанку. Молоді особини зазвичай харчуються безхребетними, а вже підлітки досягаючи 8-10 см починають харчуватися дрібними підлітками інших видів, так як судак росте набагато швидше за інших риб. Залежно від ареалу проживання судак і росте по різному, в теплих місцях швидше, в холодних повільніше.

Як правило, на до року життя його вага може досягати 700 грам, а до двох 1,2 кг. Статеве дозрівання зазвичай настає до 3-4 років. Після виметення ікри судак відразу йде на глибину, так як навесні вода брудна, а судак не переносить стоячій і тим більше каламутної води. Дрібні особини триматися дрібними групами 5-10 шт., Дорослі поодинці.

В кінці літа у судака починається другий хід (обумовлено це мутностью води), і улов судака можна зробити значно більше ніж навесні. Головна особливість судака, що потрапивши в невід він з нього не виривається, але може вхопитися за ясна і просто висіти без руху.

Через цінності м'яса судака робилися спроби розвести його в різних річках і озерах, але як правило не увінчалися успіхом, так як він може жити тільки в чистій проточній воді.

 

Де ловити судака


Ця риба любить теплу воду (14-18ºС), добре насичену киснем. Основним середовищем її існування є придонна товща води (чим глибше - тим краще). Місця з рясною рослинністю судаки уникають і можуть зустрічатися навіть у акваторіях з слабосоленої водою. А ось в дрібних водоймах зі стоячою водою судака годі й шукати.

Що ж стосується сезонних місць проживання, взимку судаки селяться переважно в ямах, на глибині до 15 метрів. До початку весни вони перебираються в затоки і впадання річок, туди, де багато дрібної риби і можна запастися жиром для майбутнього нересту.

Жор у судака починається до весни. Тоді він перебирається ближче до берега, на невелику глибину, яка межує з вирами і іншими донними заглибленнями.

У літню пору, особливо - в сильну спеку, судак може відчувати брак кисню і тому селиться там, де глибше, у кам'янистого, нерівного дна, встеленої поваленими деревами.

Восени найбільшу результативність показує нічна ловля, у вересні - на мілководді, а ближче до кінця осені - на глибині.

 

Наживки і насадки для риболовлі на судака


Судак добре ловиться як на штучну приманку, так і на живця.

В якості останнього ідеально підійде дрібна річкова риба (наприклад, піскарі) і раки (це особливо актуально при нічний риболовлі).

З штучних приманок варто придивитися до вагається і вертикальним блешням, рибкам з силікону і аналогічних синтетичних складів, а також до воблерам.

Судак клює на живця, тому насадку слід зачепити за верхню губу, за спину або за плавник, намагаючись не пошкодити рибу (якщо риба млява, судак може до неї взагалі не підійти). Живець повинен перебувати 5-10 см від дна.

Днем через острах світла судак не ловиться, тільки вранці або раннім вечором, вночі судака теж не зловити. Коли судак вистачає насадку, він відразу ж пливе в притулок. Тому при відчутті клювання потрібно дати йому брешемо заковтнути подалі живця, а потім підсікти дуже швидко і різко не даючи йому можливості заплутати волосінь в корчах і зарості.

 

Способи лову судака


Підписуйся на наш канал в Telegram!

Жовтень - вельми вдалий місяць для лову такої активної риби як судак. Помітне похолодання місцями тільки підвищило його активність, він вже набрав свою максимальну річну масу і продовжує накопичувати сили до зимового сезону.

Перші осінні місяці ознаменуються підвищенням клювання у такої риби, як судак. Великий, екземпляр судака, виступить чудовим уловом для будь-якого рибалки, від дилетанта до професіонала.

До появи силіконових принад, оснащених джиг головками і джига як такого, ловля судака спінінгом була справою запеклих професіоналів. На сьогоднішній день розвиток приманок орієнтованих на цього хижака дає певну фору нашим рибалкам.

Ловля судака на балансир можлива не тільки з льоду, але і з човна, по відкритій воді. Причому той спосіб, про який ми хочемо розповісти, має на увазі ловлю не в схил, а в кидок.

З настанням літа судак змінює свою поведінку, і багато рибалок на час перестають полювати за цим хижаком. Влітку клювання судака не настільки стабільний, і на звичних типових місцях він рідко виявляє активність.

Судак - специфічний хижак, зловити якого мріє кожен новачок, а рибалки, регулярно ловлять ікластого, вважаються справжніми гуру і професіоналами. Ловля судака взимку не є винятком і з наскоку таку рибалку не освоїти.

Похвалитися затриманням трофейного судака зовсім недавно могли тільки досвідчені рибалки. Сьогодні завдяки появі багатого вибору штучних приманок, а також надчутливих вудилищ, цього хижака успішно зможуть ловити, і тільки початківці спінінгісти.