Рибалка на сома, Як і коли ловити сома

ЯК, КОЛИ І НА ЩО ЛОВИТИ СОМА

 

Сом - найбільша риба серед прісноводних. В історії бували випадки піймання риби під 300 кг вагою, але це велика рідкість. Найчастіше трапляються молоді особини 5-10 кг. Якщо посміхнеться удача спіймати сома віком 15-20 років, то його вага може становити близько 100 кг.

Зовнішній вигляд сома:

  • довгасте тіло, переважно без луски, довга хвостова частина;
  • тіло зверху бурого або майже чорного кольору, по боках плямисте, черево - біле або брудно-біле;
  • велика голова з маленькими очима;
  • дрібні, але дуже гострі зуби, що знаходяться як на щелепи, так і на небі;
  • спинний плавник не розвинений, жирової - відсутня, анальний - добре виражений, довгий, доходить до хвоста. Непарні плавці - без шипів.

Зустрічаються соми довше 2 м. І вагою понад 70 кг. Траплялося, що виловлювали особин і крупніше: близько 5 м. І майже 500 кг., Що зафіксовано документально.

Сом веде відокремлений спосіб життя. Тільки в юності можуть збиратися в невеликі зграї. Дорослі великі представники вважають за краще жити на самоті. Не особливо активні, більшу частину часу проводять в якомусь затишному містечку, наприклад, під корчем або в ямці.
Харчуються соми птицею, рибою, жабами і інший живністю. Полюють в нічний час доби і під ранок. Днем в основному відпочивають на дні водойми в глибоких вирах.

 

Календар клювання сома


Календар клювання сома

 

Коли ловити сома

Сом дуже любить тепло. Тому влітку, коли йому комфортно і навколо багато смачної для нього їжі, він проявляє максимальну активність. Риболовля в цей час має найвищі шанси на успіх.
Коли восени починає холоднішати, сом починає більше їсти. Він полює за будь-яким видобутком і зловити його в цей період досить легко. Але ближче до листопада сом стає більш загальмованим і приділяє все менше уваги харчуванню.

Взимку сом знаходиться в сплячці. Ловити його без підготовки марно. Любителі зимової риболовлі з осені встановлюють стеження за рибою. Якщо їм вдається встановити місце сплячки сома, виманити його вже справа техніки.

 

Спосіб життя сома


Соми люблять тихі спокійні місця, захищені корчами або штучними греблями. Можуть жити не тільки в прісноводних водоймах, а й в солонуватою воді, характерною для приморських лиманів. Розмножуватися починають в 3-4 роки, до цього віку досягаючи ваги від 700 г до 1 кг.

Сприятливі умови для метання ікри наступають в травні-червні, при температурі води від 20C, для цього соми споруджують гнізда з рослин біля берегів прісноводних водойм, можуть відкладати ікринки на корені очерету.

Кількість ікринок - від 7 тис. До 1 млн., Розмір кожної - до 3 мм. Самець охороняє гніздо і захищає молодняк. Після нересту соми перебувають в місцях, уподобаних на літній період, активний жор, триває до середини літа. Соми їдять дрібну рибу, черв'яків, молюсків, жаб і дрібних ракоподібних.

Коли восени настає похолодання, соми їдять менше. На зиму вони «засипають» до весни в зимувальних ямах.

 

Де шукати сома


Мешкає сом у всіх прісноводних водоймах Європи та Азії. Ті особини, що живуть в річках, що впадають в моря, можуть навіть запливати в солону частину.

Велику частину часу сом проводить ближче до дна. Він шукає собі затишний притулок, в якості якого найчастіше виступають ями, завалені корчами, деревами, що впали або топляки. Таке укриття вберігає сома від сильної течії, а також служить засідкою для полювання.

Вибравши собі зручну територію, сом дотримується її все життя. Покидає притулок тільки для пошуків їжі і на час нересту. Вкрай рідко зустрічаються випадки, коли сом змінює місце проживання.
Виняток становить зимівля - для цієї мети сом залишає своє житло і вибирає тимчасову стоянку.

 

Де ловити сома


Перш ніж відправлятися на рибалку, потрібно зрозуміти, де живе сом.

Любителі риболовлі знають, що даний вид риби страшенно не любить швидкого і холодної течії. На дрібницях його теж не зустрінеш, так як хижак великий, він там просто не поміститься.

Соми люблять перебувати в ямах під корчами на глибині вдень і випливають звідти, в основному вночі, для вечері. Якраз ніч і є вибором для його затримання.

 

Як спіймати сома


Застосовуються різні способи вилову сомів: і з човна, і з берега. Можуть бути використані різні види снастей, про них мова піде трохи пізніше. А зараз розберемо питання, звідки ж все-таки варто ловити.

Новачкові - рибалці краще почати з берега, так як сом сильна риба, і може потягти за собою, на березі простіше уникнути цієї неприємності.

З човна ловлять, як правило, ті рибалки, які вже мають певні навички в рибній ловлі. Хоча варто зауважити, що діставати сома з глибини в човен набагато складніше, ніж витягнути ту ж рибу на берег.

 

Донна снасть


Це волосінь, яку намотують на мотовило. На кінці волосіні розташовується грузило і повідець з гачками, що мають наживку. Є покращений різновид донної снасті - фідер, в ньому, замість мотовило застосовується, уділо.

Риболовля за допомогою даної снасті, як правило, ведеться з берега. Для успішної лову вкрай важливо вибирати вірне місце, у випадку з сомом, краще вибрати стрімкий, навісний брег, який заглиблюється, близько коряжіни, опускає корінці в річку, близько западини або різкого поглиблення в кромці води.

Як встановити донну снасть:

  • Повільно розмотати волосінь, кладучи її кільцями на землю.
  • Після відмотування необхідної довжини, намотайте в протилежному напрямку, щоб при закиданні її кільця розкручувалися зверху вниз. Це допоможе уникнути виникнення вузликів.
  • Взяти кінець волосіні необхідної довжини, починати від грузила і, розгойдувати обертовими рухами, закинути в воду на необхідну глибину.
  • Підтягнути мотовилом або вудилищем лісі і якісно поставити донну снасть на березі.

Якщо ви віддаєте перевагу динамічний вид рибного лову, вам припаде до смаку донна снасть з спінінга вудилищем.

 

Квок


Квок - це снасть у вигляді вигнутого тупого ножа з рукояткою на одному кінці і плоским округлим наконечником на іншому. Ця назва інструмент отримав через характерний звуки, що лунають при биття їм по поверхні води.

Незрозуміло, з-за чого даний звук поважають соми, але є припущення, що таким сплеском самка кличе самця. Завдяки йому ловля сома набагато простіше.

На квок ловлять з човна. Не забудьте взяти з собою попутника для рибного лову. Тоді один буде працювати квоком, а другий буде уважно спостерігати за вудками, нанизувати і перевіряти приманку.

 

Спінінг


Спінінгом можна ловити як з берега, так і з човна.

Багато хто вважає, що спінінгом ловити важко, але це помилка. Якщо спінінг підібраний правильно, то рибалка з його допомогою не складе труднощів. До того ж таку риболовлю можна поєднувати з квоком.

 

Наживки і насадки для рибалки на сома


Сом - це хижак. У молодому віці він харчується мальками, падлом і дрібними ракоподібними. Коли сом стає старше, він починає полює на живу рибу та інших прісноводних тварин.

У сома досить велика паща, тому розмір наживки значної ролі не грає. Тільки при лові дрібних особин варто вибирати наживку невеликого розміру.

Сом всеїдний, відповідно в якості приманки для нього можна вибирати практично будь-яку. Але найпопулярнішими є:

Виповзок. Якщо ви вибрали цю наживку, варто насаджувати кілька штук на гачок.
Живець. Підійде для лову сома будь-якого розміру, але потрібно враховувати габарити риби. Якщо сом великий, варто вибрати карася або плотву. Для дрібних представників підійде невеликий окунь або пескаріка.
Жаба. У природних умовах сом часто харчується жабами, тому шанс зловити його на таку наживку досить високий.
Куряча печінка та інші нутрощі. Тельбухи птиці викликають великий інтерес у сома. Для посилення запаху приманки, її можна залишити на сонці на декілька годин.

Пристрасті конкретного сома залежать від його способу життя і місця проживання. Ви можете дізнатися його переваги експериментальним шляхом і збільшити шанси зловити рибу.

 

Поради завзятих рибалок


Пам'ятайте, щоб зловити сома, варто придбати волосінь товщиною в 1 мм для всіх снастей, які будуть використані. На донну снасть можна вибрати плетінку товсту. Найчастіше, намагаючись втекти під заповітну корч, сом рве лісі, тому ставитеся до вибору волосіні серйозно.

Використовуйте досить великі гачки двійники і трійники, а якщо є можливість, купіть снасть з функцією самоподсечку.

Виведення сома. Якщо ви відчули, що сом став поклёвивать, не поспішайте тягнути його з води, треба трохи почекати, поки хижак проковтне видобуток повністю.

Зробіть так, щоб риба рухалася. Якщо ви в човні, звільніть трохи волосінь, нехай сом трохи повозить вас за собою. Якщо на березі, алгоритм той же, волосінь припускаємо. Грайте з сомом до тих пір, поки він втомиться. Ви зможете це зрозуміти, коли відчуєте, що риба послабила хватку. Як тільки це сталося, починайте повільно і плавно підводити рибу до себе, не втрачайте пильність. З поява риб'ячої голови на поверхні, потрібно ще раз потягнути волосінь, це потрібно для того, щоб він розташувався ближче до човна або берега. Тоді у вас вийде швидше витягнути виснаженого хижака, саком, або руками, але обов'язково в рукавичках, тому що сом може спробувати вкусити, зібравши свої останні сили.

Якщо ви ще не знайшли своє захоплення, можете вибрати риболовлю. Після того, як буде спійманий перший ваш сом, стане ясно, скільки приємних моментів дарує рибалка.

 

Способи ловлі Сома


Підписуйся на наш канал в Telegram!
У цій статті ви дізнаєтеся: як ловити сома на донку, як правильно підготуватися до риболовлі, яку снасть правильно підібрати на…
У статті ви дізнаєтеся: про весняну, літнью, осіннью наживки на сома, як правильно підібрати наживку, розберемо кожну конкретну приманку на…
У цій статті ви дізнаєтеся: що ж таке "квок" і як за допомогою цього методу можна зловити сома, як ви…
Ловля сома влітку дуже захоплююче заняття. Оскільки саме в цей час року він найкраще клює. Є кілька різних способів лову…
Для багатьох рибалок канальний сом є екзотикою, через місця проживання. В основному він зустрічається в південних регіонах.
Прийнято вважати, що сом - це один з найбільш теплолюбних хижаків, що населяють прісноводні водойми. Тому, коли приходять осінні похолодання,…
Професійні рибалки стверджують, що для лову сома в зимовий період часу потрібно не тільки терпіння, а й вправність.