Рибалка на ляща. Як і коли краще ловити ляща

лящ риба

 

Зміст статті


 

 Вступ


Лящ - досить великий представник сімейства коропових. Має високу тіло, сильно стисле з боків. Голова при цьому дуже маленька порівнянно тілу риби. Його голова і спинка мають темно-сірий колір, а плавники світло-сірий. Поступово забарвлення тіла стає світліше, а черевце риби взагалі біле. Хоча колір може варіюватися. Він може стати більш темним з віком риби.

Зазвичай лящі досягають від 30 до 50 см в довжину, але якщо пощастить, вам може попастися екземпляр довгожителя у віці понад 10 років довжиною близько 75 см і вагою понад 5 кг. 

Тіло ляща стисло з боків, плоске і високе. Дивно, але настільки високим тілом не може похвалитися жодна інша прісноводна риба. Все воно вкрите невеликими, щільно сидять лусочками. Голова риби невелика, а маленький рот може висуватися вперед, утворюючи трубочку. Це дозволяє лящеві добувати личинки з мулу. Робить він це дуже просто. Спочатку набирає в рот води, а потім із зусиллям викидає цівку прямо в мул і розмиває його. Залишається тільки підібрати все личинки, які опинилися на увазі. 

Спинний плавці ляща високий, але короткий, анальний ж майже вдвічі довший за спинний, а хвіст вирізаний так, що його нижня частина виявляється довше верхньої лопаті. До речі, за забарвленням плавників, які чисто-сірі без червонуватого відтінку, можна легко відрізнити ляща від густери.

 

Особливості способу життя ляща


Лящі живуть великими зграями в придонному шарі води. Вони вважають за краще ділянки водойм з рідкісною рослинністю на піщано-мулистому або глинистому дні, глибокі ями і завали каміння. Ближче до берега лящі виходять для нічної годівлі і розмноження, проводячи весь інший час на глибині. Тільки в теплі безвітряні дні лящ як виняток може ненадовго піднятися ближче до поверхні. 

При достатній кількості корму зграя може залишатися в одному місці довгий час, не здійснюючи переміщень. Мігрувати зграя починає лише в двох випадках: 

  1. відправляється в більш глибокі місця напередодні зимівлі;
  2. під час нересту.

Як тільки настає весна, лящі відправляються на нерестовища. Там вони спочатку тримаються в більш глибоких місцях, а перед самим початком нересту, коли вода прогріється до 12 ° С, великими групами прямують в прибережну зону. Це стосується і тих лящів, які мешкають і в слабосоленої воді наших морів. На нерестовище вони відправляються в гирла, які впадають в море річок.

 

Календар клювання ляща


календар клювання ляща

Лящ привабливий рибалкам ще й за те, що ловиться круглий рік. Але все ж таки в залежності від пори року він веде себе по різному, тому варто розібратися коли риба клює найкраще.

Період з середини весни до жовтня вважається найкращим для лову ляща. В цей час він їсть абсолютно все і не складе труднощів його зловити на будь-яку приманку.

Взимку лящ веде себе не дуже активно, але любителі зимової риболовлі все ж ловлять його. Улов в цей час буде менше, ніж сприятливий період. Якщо ви все ж вирішили спробувати щастя взимку, варто приманювати ляща на глибині 6-12 метрів.

Навесні лящ відходить зимівлі і починає активно харчуватися. Шанси на хороший улов в цей час досить високі, за умови теплої погоди.

Коли відправлятися на рибалку

Лящ був і буде бажаним трофеєм для будь-якого рибалки. Зазвичай його ловлю можна починати через 2 тижні після нересту, але цей клювання недовгий і скоро добігає кінця. Рибалкам зі стажем добре відома народна прикмета: клювання знову поновлюється з моменту колосіння жита. Цей клювання триває до золотої осені

Однак було відмічено, що у цієї риби клювання трапляється і відразу після льодоходу, коли температура повітря досягне 8-12 ° С.

 

Як ловиться лящ


Уважний рибалка легко може відшукати місце, де знаходиться стоянка лящів. Саме тут вони люблять грати у самої поверхні в тиху безвітряну погоду на ранковій і вечірній зорі. З води абсолютно безшумно з'являється спинний плавник, потім риба немов робить перекид і йде вглиб, а на поверхні без єдиного сплеску розходиться один-єдиний гурток. Ось в таких місцях ляща потрібно підгодувати. 

Чим же і коли найкраще підгодовувати ляща? Підгодовуванням можуть бути яйця мурашок, опариші, конопляний макуха або каша (горохова, пшеничне, перлова). За 3 дня до лову це апетитне для лящів ласощі поміщають в годівницю, яку опускають в воду в 3-4 м від човна. Дехто підгодовує рибу і під час лову, але в цьому випадку важливо не перестаратися. Наївшись, лящ перестане реагувати навіть на саму апетитну наживку і піде на глибину.

Відомо багато способів лову ляща влітку. Якщо ви вирішили вибрати знаряддям лову вудку, то її вудлище повинне бути міцним, гнучким і досить довгим. З таким вудилищем можна далеко закинути наживку, адже обережний і хитрий лящ намагається не наближатися ні до берега, ні до човна. Для маскування рибалки ще й перефарбовують вудилище в зелений колір. Фарбується і волосінь, але вже під колір донного грунту. Грузик ставиться ближче до гачка, в 3-4 см від нього. Якщо ж відстань буде великим, то можна і зовсім не помітити клювання ляща. Крім вудки можна ловити на мормишку, а ночами на донну снасть.

Риболовля залежить від безлічі факторів, але особливо важливо звертати увагу на погоду. Найсприятливішими є теплі дні, коли віє вітер або південно-західний вітер. Чи не зіпсує справу і короткочасний теплий дощик. Якщо ж стоїть холодна погода, а вітер встановився північний або північно-східний, то намічену риболовлю краще перенести на інший день. 

Залишилося додати кілька слів про час лову. Найкращим часом вважається ранок від світанку до 10 годин і вечір, коли ловлю починають за 3 години до заходу сонця і до припинення клювання. Влітку в жарку пору ранковий і вечірній кльов стає набагато коротше. У цей час можна переходити на нічний лов, коли використовуються донки. Світло багаття на березі привертає лящів. На кордоні світла від багаття в воді і спостерігається найактивніший кльов.

Збираючись зловити ляща, пам'ятайте, що це заняття вимагає від вас цілковитої тиші. Чуйного ляща лякає не тільки будь-який ледь чутний в човні, але навіть ваші обережні кроки на березі. І при будь-якому звуці він поспішить сховатися на глибині.

 

Житла ляща


Лящ поширений майже у всіх прісноводних водоймах північної півкулі. Він вважає за краще місця з теплою водою і невеликим плином. Найчастіше лящ вибирає для життя:

  • спокійні річки, особливо місця, де є вири і ями з глинистим або мулистих дном;
  • затоки і гирлах річок;
  • водосховища і озера;
  • частини моря з прісною водою.

Однак озера з холодною водою і дрібні річки з швидкою течією лящ намагається уникати.
Лящеві подобається ховатися в різних притулках на дні водойми - ямах, завалах корчів і каменів. Великі особини люблять заритися в зарості водоростей.

Для годівлі лящ залишає свій притулок і виходить на мілину. Відбувається це найчастіше в нічний час. Але є лящі, які харчуються в будь-який час доби. Після літнього дощу в пошуках їжі підходить близько до обривистих берегів.

 

Наживки і насадки для риболовлі на ляща


Як і інші представники сімейства коропових, лящ ловиться на тваринні і рослинні наживки. При виборі насадок для конкретного випадку варто враховувати місцевість і погодні умови.
При температурі вище 20 градусів, бажано використовувати приманки рослинного походження.

Найкраще підійде бовтанка з манки з різними добавками. В якості домішок можна використовувати: кріп, часник, корицю, ваніль, м'яту, какао.

При цьому важливо не перестаратися, лящ має дуже чутливим нюхом. Різкий запах може злякати рибу. Тому ароматизатор варто додавати в малих дохзах.
У помірно теплу погоду (до 20 градусів) лящ краще клює на тваринні насадки. Найбільш поширеними є:

  • земляний або гнойовий черв'як;
  • воползок;
  • опариш;
  • мотиль.

Потрібно враховувати, що лящ НЕ буде клювати на свіжовикопану черв'яків. Тому доведеться їх промити і запустити в банку з річковою водою на пару днів.

 

Прикормка для лову ляща


Лящ і невеликий побратим риби подлещик є бажаним трофеєм для будь-якого рибалки. Значні розміри і хороші гастрономічні якості ляща визначають у рибалок бажання по лову цієї, що мешкає в озерах і річках риби. Разом з тим зловити обережного ляща досить непросто. Успіх лову залежить не тільки від грамотно підібраною снасті, знаходження уловисту місця, але і дозволяє залучити нашого героя до місця лову підгодовування.

Приваду для ляща можна приготувати самостійно або ж придбати в рибальських магазинах готову кормову суміш. Для приготування власної приманки беремо панірувальні сухарі, обсмажені і подрібнені насіння соняшнику, рослинні і тваринні приманки, сухе молоко і різноманітні ароматичні добавки. Також в підгодовування варто в якості інгредієнта додавати смажені і далі змолоти насіння гарбуза, що стимулюють апетит риби. Конкретний склад і обсяг корму слід визначати, безпосередньо прибувши на водойму. Так, в підгодовування обов'язково слід додати растомленние зерна перловки і пшениці, гороху, пшоно, рубаного гнойового хробака і кожушка.

Також склад прикормки залежить від швидкості течії у водоймі. При швидкій течії підгодовування повинна бути важкою і масивною за рахунок доданої глини і прибережного грунту, розпарених каш, що не дозволяє сильному течією швидко знести корм з місця лову. 

У стоячій воді, навпаки, приготовані з підгодовування кулі зобов'язані швидко розпадатися або розчинятися у воді і утворювати залучає рибу муть, залучати та утримувати ляща в місці годівлі. Для цього прикормочную масу готують з макухи з панірувальними сухарями, сухим молоком і яєчним порошком.

Ефективність прикорму ляща також залежить від планованого лову риби. У разі риболовлі вранці пріваду бажано робити з вечора, особливо при плануванні риболовлі в літню спекотну погоду, коли лящ енергійно переміщується в пошуках їжі тільки вранці і ввечері. Позитивно себе в підгодовування зарекомендували смакові добавки. У спекотну погоду це ванілін і мед, фруктові есенції, а в похмуру кріп і часник. Однак тут головне не переборщити, тому що різкий запах прикормки може не привернути рибу, а просто відлякати.

Змінюється склад прикормки ляща і від пори року риби. Воліє навесні хробака лящеві подавай суміш з рубаними шматками наживки, розпареними зернами перловки і пшениці, пшоном змішаними з магазинної сумішшю. Влітку в збільшені обсяги даної маси додаємо ароматизатори і дають муть компоненти. Восени рибу також годуємо рясно, а разом з хробаком додаємо мотиля. Взимку використовуємо чисті переміщені з грунтом тварини приманки, що дають муть рослинні складові можуть налякати обережну рибину.

Загалом, головне запам'ятати, що при лові ляща і підлящика рибу слід підгодувати, а вже будь-який лещатники має своїм секретом уловистих приманок риби.

 

Видео: Як готувати прикормку для ляща горохова мастирка

Способи лову ляща


Підписуйся на наш канал в Telegram!
До різних водойм, де водиться лящ, чоловіки раз у раз приїжджають рибалити з усіх міст і сіл. Адже це дуже…
У статті ви дізнаєтеся: як знайти правильне і вдале місце для риболовлі на ляща, щоб точно зловити найбільший трофей; Також…
На водоймі, де є течія, ловля на фідер або поплавок ускладнює процес риболовлі, тому досвідчені рибалки схиляються до використання більш…
Ловля риби в січні завжди важка, але в той же час і цікаве заняття. Це відноситься і до підлящика. Його…
Не секрет, що більшість риб в період глухої зими стають млявими і неповороткими. Хороший клювання в такий час рідкість. Все…
Лящ - одна з найбажаніших риб для рибалки. Спіймати його весною не так складно як здається, а вибір снастей великий,…
Часто можна зустріти рибу вагою півкілограма і вище. Тому готуючи саморобну підгодовування, потрібно пам'ятати, що ця рибка любить великі фрагменти.…
Взимку ніхто не відміняв нічну риболовлю. До такого виду рибної ловлі потрібно просто добре підготуватися. По-перше, продумати власну екіпіровку. По-друге,…